DÜNYAMIZI KORUYALIM

Bu hafta yepyeni bir siluet ekledim tuliss.com ‘a. Silutemizin ismi 'çevre'. Bundan böyle bu siluetimiz bizlere çevremizi daha iyi korumak için tüyolar verecek. Hep beraber yaşadığımız bu dünyamızı çok iyi korumalıyız ve ona iyi bakmalıyız. Çünkü başka dünyamız yok . Lütfen doğamıza iyi bakalım, onu kirletmeyelim. Maalesef İstanbul gün geçtikçe daha fazla betonlaşıyor. Oysa bizim daha fazla ağaca ihtiyacımız var. Binalar yerine ağaçlar dikilmeli, parklar yapılmalı.
Size, madde madde çevre ile ilgili neler yapabilirsiniz sıraladım. Hepimiz birey olarak ufak ufak bunları yaparsak gerçekten büyük yol alırız. Çevre ile ilgili elbette yazılacak çok şey var ama bu ilk e-bültenime sığmayacak :) :(
1- İhtiyacınız olmadığı zaman mutlaka ışığı kapatın.
2- Kısa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürüyün. Böylece hem spor yapmış hem de temiz hava almış olursunuz. Havayı da egzost dumanıyla kirletmemiş olursunuz.
3- Diyelim bir mağazadan küçük bir ürün aldınız ve çantanıza sığacak durumda. Bu durumda poşeti almayın. İster plastik ister kağıt fark etmez. Bunu yaparken de kasada mutlaka neden yaptığınızı belirtin. Böylece bunu varsa bilmeyen mağaza yetkilisi ve diğer müşteriler sizden etkilenerek, emin olun aynısını yapmaya çalışacaklar. Gördünüz mü bir alışveriş ne kadar faydalı olabilir :))
4- TV’yi bekleme modunda bırakmayın.
5- Dişlerinizi fırçalarken, traş olurken, bulaşıkları yıkarken boş yere suyu akıtmayın.
6- Şarj aletlerinizi prizlerde bırakmayın işiniz bittiğinde mutlaka çıkarın.
7- Geri dönüşümü yaşamınızın bir parçası haline getirin. Plastik poşet, ambalaj gibi ürünleri tekrar tekrar kullanmaya özen gösterin. Kağıtları boş yere israf etmeyin. Üzerinde geri dönüşümlü logosu olan ambalajlara daha fazla rağbet edin.
8- Kullanılmış pillerinizi mutlaka atık pil kutularına atın.
9- Cam şişeleri mutlaka sokaktaki cam konteynırlarina atın.
10- Sokağa, denize, çimlere lütfen çöp atmayalım.
 

 

Bu ayki ELLE, her yıl olduğu gibi ELLE Greeen Issue olarak yayımlandı. Çok özenle hazırlanmış bir sayı. Sizin gibi çevreye duyarlı sevgili tuliss üyelerine tavsiyem, ELLE'in bu sayısını kaçırmamanız.

 

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bu sayfayı arkadaşınıza/yakınlarınıza önerin ...

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...  mail listesinden çıkış

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.