STRES ALTINDAYKEN NELER YEMELİYİZ ?

Mutluyken, mutsuzken, heyecanlıyken, stres altındayken, hepimizin yeme ihtiyaçları değişiyor. Kimi mutluyken kimi de mutsuzken çok yer. Veya tam tersi, her iki durumda da iştahsızlık yaşanabilir.

Peki stres altındayken neler yiyiyorsunuz? Kendinizi abur cubura mı vuruyorsunuz? Yoksa hiç yemeyip, mide krampları ile mi boğuşuyorsunuz? Peki, kadınlar için o malum günlerde neler yemek gerekir ?

SİNİRLER GERGiNSE, esmer ekmek, makarna, sebze veya meyve yiyin. Gergin anlarınızda kırmızı etten uzak durun! Gerginliğinizi tetikler!
KEYİFLER KAÇTIYSA, kendinizi ödüllendirin. Pizza, döner, hamburger, makarna, tatlı... Canınız ne istiyorsa onu yiyin. Göreceksiniz işinize daha keyifle dönmüş olacaksınız!
YORGUNLUK BAŞLADIĞINDA, bir tane muz yiyin. Kokusu ve tadı sizi anında canlandıracaktır! Veya taze sıkılmış bir meyve suyu için.
MİDE AĞRILARI için, hemen bir çayın içine bal ve tarçın koyup için. Haşlanmış patates, makarna veya muz da iyi gelecektir.
ANINDA MUTLULUK İÇİN, mutluluk hormonunu (serotonin) içerdiğinden çikolata vücudu ve cildi gevşetip rahatlamasını sağlıyor. Uyumadan önce minicik bir dilim yerseniz, stresten uzak rahat bir uyku uyursunuz. Antioksidan özellikleriyle serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanmayı geciktiriyor. Cildi yenileyip elastikiyetini arttırıyor. Regl dönemlerinizde çikolata yiyin veya sıcak çikolata için. Kramplara iyi geliyor. Ve siz belki bunca zaman çikolatadan korkuyordunuz :))) Ben her gün bir paket yiyiyorum :))) Çikolatasız bir günüm geçmez.
STRES ALTINDA ÇOK TERLİYORSANIZ, çözümü sağlıklı beslenmede. Bol bol sebze ve meyve tüketmelisiniz. Kahvaltınızda mutlaka domates, salatalık ve yeşil biber yiyin. İşe giderken yanınıza bir meyve almayı alışkanlık haline getirin. İş yerinde ara öğün olarak yiyin.
GÜNDE BİR ELMA DOKTORU UZAK TUTAR ! İşte tam da bu noktada elma devreye giriyor. Çantanızda mutlaka bir elma taşımayı alışkanlık haline getirin. Her derde deva çünkü. Elma, güneş ışığı, kimyasal reaksiyonlar, cilt sorunları ve strese karşı güçlü bir koruma sağlıyor. 17 yaşımda akne ile savaşırken, 6 ay boyunca günde 1 tane elma yiyerek savaşımı kazandım :) Haaaaaa ama başlığa bakıp, bekar TULISS üyelerimiz, ama Tulin, benim hayalimde bir doktor ile evlenmek vardı diye düşündüyseniz bilemem :)))
ENERJİNİZ DÜŞÜKSE, her gün portakal yiyin! C vitamini almak enerji seviyesini yükseltiyor. Portakal mevsimi dışında, portakal kadar güçlü bir şekilde C vitamini barındıran yeşil biber tüketin.
 

STRES UYUTMUYORSA, yatmadan önce sıcak bir sütün içine bir kaşık bal ekleyip için. Tıpkı bir bebek gibi uyumuş olacaksınız!

 

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bu sayfayı arkadaşınıza/yakınlarınıza önerin ...

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...  mail listesinden çıkış

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.