MUTFAKTAN SİHİRLİ TÜYOLAR

Bu hafta size mutfaktan sihirli tüyolar veriyorum. Bakmayın fotoğrafta aşçı kılığında olduğuma :) bu tüyolar aslında eşim Memet’e ait. Çünkü benim eşim dünyanın en güzel yemeklerini yapan insanlardan bir tanesi. Bana güvenin :)) Bundan sonra da bazı haftalarda size doğru yemek pişirme teknikleriyle ilgili tüyolar vermeye devam edeceğim.

SEBZELERİN RENGİ...

Garnitür olarak kullanacağınız sebzeleri mutlaka önceden kaynamış tuzlu suda haşlayın. Çok fazla öldürmeden içi buz dolu bir kaba atın. Böylece sebzeler çiğ haldeki görüntülerini kaybetmezler. Servis esnasında biraz zeytinyağı, taze baharatlar ve karabiber ile sote edin. Bu işlemin amacı ise garnitürleri sıcak servis edebilmek ve lezzetlendirmektir.

BENMARİ (BUHARDA PİŞİRME TEKNİĞİ)...

Herhangi bir tatlı yapımında erimiş çikolataya ihtiyacınız olduğunda, asla ve asla çikolatayı direk ateşe tutmayın. Çünkü ateşe direk olarak değen çikolata acılaşır ve tüm lezzetini kaybeder. Bir tencere içerisine koyduğunuz suyu kaynattıktan sonra, aynı tencerinin üzerine başka bir tencere koyarak çikolatayı içerisinde eritin. ( İsterseniz erimiş çikolataya çilek ya da muz dilimlerini banarak yiyebilirsiniz : )) Tabii diyet yapmadığınız zamanlarda )

MUTFAKTA YAPILAN GENEL HATA...

Et, tavuk ya da kıymalı yemekleri pişirirken birçok mutfakta aynı hata tekrarlanıyor. Bu ne midir? Genelde hepimiz aynı işlemi, yani aynı hatayı tekrarlıyoruz. Bildiğiniz gibi Türk mutfağında tüm etli yemekler soğan ile birlikte pişirilir. Ve biz, önce biraz yağda soğanı kavurduktan sonra eti, tavuğu ya da kıymayı ilave ederiz. Ancak önceden lezzetlendirilmiş (tuz, karabiber) et, tavuk ya da kıyma, mutlaka önceden ısıtılmış tencere ya da tavada kavrulmalı. Soğan, sarımsak gibi tatlandırıcılar daha sonra ilave edilmeli. Bunun birçok sebebi var. Gerçekten lezzet düşkünü iseniz, karamelize olmuş et lezzetli olur ve tüm yemeğe lezzet katar. Bunu başka bir şekilde açıklamak istersek eğer, tanımlama olarak mühürlemek diyebiliriz. Mühürlemenin manası ise etin suyunun kendi içinde hapsolması demektir. Lütfen deneyin, farkı göreceksiniz!

 

       Afiyet olsun! ...

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...