TATLI  BİR  KONU

Evet, karşıyım, kışın kilo alınıp yaz yaklaşırken bir telaş içinde herkesin diyet yapmasına : )  Kilo mümkün olduğunca yıl boyunca aynı olmalı ve korunmalı. En fazla 1-2 kg oynamalı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında, sağlıklı beslenmeye ve yaşamaya daha çok dikkat etmelisiniz.

 

Türk sofralarına dikkat edin, akşam yemeğinden sonra hemen masaya meyve ve tatlı gelir. Yanlış, yanlış, yanlış!  : ) Birincisi, meyve, yemekten hemen sonra yenmemeli.  İkincisi, hem meyve hem tatlı aynı anda yenmez. Birinden birini tercih etmelisiniz. Öğle yemeğinden sonra da olsa, bu böyle.

 

Ben tatlıları çok seven biriyim, hergün tatlı yerim. Tatlı yemediğim günü boşa geçmiş sayarım : ) Yani anlayın ne kadar çok tatlı sevdiğimi. Ben günde 6 öğün besleniyorum; 3 ana, 3 de ara öğün. Ana öğünlerim arasında 3, ara öğünlerim arasında ise 1.5 saat var. Ara öğünlerimin küçük, pratik, değişik, hafif doyurucu, eğlenceli ve tabii ki lezzetli olmasına özen gösteriyorum. Bu yüzden ara öğün olarak tatlı tercih etmem çok normal : )

 

DONDURMANIN SIRRI

Peki ben hangi tatlıları nasıl tüketiyorum? Genelde tatlımı, öğle yemeklerimden sonra veya bir ara öğün olarak tercih ediyorum. Daha hafif olduğu için genelde sütlü tatlıları tercih ediyorum. Dondurma, sütlaç, tavukgöğsü gibi. Tabii ki Türk tatlılarını herkes gibi ben de çok seviyorum. Baklava, şekerpare, kadayıf, künefe, helva : ) Aman Allah'ım, Türk tatlıları gerçekten inanılmaz !...

 

Ve tabii çikolatayı da unutmadım : ) Ara öğün olarak küçük bir paket meyveli dondurmayı  sık sık tüketirim. Hatta haftada bir iki kere. Mövenpick'in, mango, panacotta, şeftali, çikolata parçacıklı olanı favorilerim arasında.

 

Maalesef Türkiye'de şöyle bir inanç var; Kışın dondurma yenmez. Oysa kışın yiyebileceğimiz en hafif tatlılardan biri dondurmadır. En soğuk kuzey ülkelerinin bile bizden kat kat daha fazla dondurma tüketmesini nasıl açıklayacağız acaba : ) Günümüzde binbir çeşit dondurma var. Hemen her meyvenin dondurmasını bulabilirsiniz. Bu da formunu korumak isteyenler için birebir. Ama tabii çikolatalı, karamelli, fındıklı olanları da tercih edebilirsiniz. Ben de ediyorum. Ama o zaman şöyle bir denge ayarlıyorum. Ara öğün olarak tercih etmişsem, meyveli dışında herhangi birini yiyorum. Öğle yemeğinden sonra ise mango, portakal, frambuaz, şeftali gibi hafif olanlarını tercih ediyorum.

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...