Tuliss-baslik
makyaj moda spor backstage cevre
by tülin şahin
  TULISS-Defile-1

Lüks markaların, hızlı ve ulaşılabilir hazır giyim markalarının hep 1-2 adım önünde olması, bunca zaman hem kendisine hem de yüksek sınıf alıcı kısmına avantajdı. Ortada bir yaratıcılık vardı, önde olma farkı vardı. Giyen için de bilmem kim markasının 2017 koleksiyonundan şekerim :) demenin tatlı havası da bir başkaydı. Geçmiş zaman dilimi kullanıyorum, çünkü artık çark bambaşka şekilde dönmeye başladı/başlayacak ve 1-2 adım yani 1-2 sezon önden gitmek artık dezavantaja dönüştü. Öyle büyük dezavantaja dönüştü ki, bazı lüks markalar neredeyse iflas bayraklarını asıyorlar ve moda dünyası mecburi bir değişime gidiyor, gitmek zorunda. Neden? Biliyorsunuz dünyanın en önemli, dev ve lider markaları tüm önemli moda haftalarında koleksiyonlarını her sezon sergiliyorlar. Fakat her sezon sergilenen koleksiyonlar bir sonraki sezonun koleksiyonu oluyor. Örnek; Diyelim ki bu ay, yani Haziran 2016'da moda haftası var. Biz modeller podyumda 2017 yılının koleksiyonlarını sunuyor olacaktık. Bu hep böyleydi ve bunda da hiç bir sorun yoktu, çünkü moda haftaları ağırlıklı olarak moda dergilerine göre şekillendirilmiş zamanında. Taa ki şu an çok dominant olan sosyal medya çok baskın bir şekilde devreye girene kadar.

 
 

Peki ne yaptı, yapıyor sosyal medya? Moda dünyasına, moda haftalarını adeta yeniden şekil verdirttiriyor. Çünkü 2017'nin koleksiyonları anında tüm dünyada cep telefonlarına düştüğü için herkes gidip hemen almak istiyormuş. Chanel, Dior, Gucci, Ralph Lauren, Hermes gibi lüks markalara gidip telefonundaki defile fotoğrafını gösterip bu elbiseyi istiyorum diyen müşteriye ama o önümüzdeki sezon henüz üretilmedi, şu an mağazalarımızda 2016 yani yeni sezonu bulabilirsiniz diyen yetkiliye müşteri ne diyormuş? “Hayır bunlar olmaz artık çok görüldü eskidi bile çünkü şu an mağazada asılı olanları zaten geçen sezon (2015'de) görmüştük.” Yazımın başında dediğim gibi 1-2 adım önden gidip yaratıcılığını konuşturmak artık dezavantaja dönüştü. Çünkü gözler henüz giymeden çoktaaan eskitmiş bile oluyor tüm koleksiyonları.

Tuliss-Defile-2  
   
 

Lüks markalar, tasarımcılar öncü olarak moda haftalarında koleksiyonları sergiliyor fakat öncü olduğunuz zaman da kopyalanırsınız. Bir sonraki sezonun fotoğrafları sosyal medyada yayılmaya başladığı an ulaşılabilir, hazır giyim markaları çoktan Çin'deki fabrikalara kopyalarını ürettirir ve mağazalarda satılıyor bile oluyorlar. Lüks markalardan henüz bunlar üretilmedi cevabını alan müşteri dünyanın dört bir yanında, sokaklarda beğendiği ürünün kopyalarını herkesin üzerinde görmeye başlayınca ve şikayetler artmaya başlayınca moda dünyası mecburi ve köklü bir değişime gidecek gibi görünüyor. Konuşulan planlardan bir tanesi;

 
  Tuliss-Defile-4

Artık moda haftalarında defilelerde bir sonraki yıl sergilenmeyecek çünkü artık hem vakit hem nakit kaybı olarak görülüyor. Kopyalanmanın önüne geçilmek için 1 hafta önce veya Pazar günleri defileler yapılacak, böylece müşteri Pazartesi günü lüks markaların mağazalarına gittiğinde, gördüğü ürünleri alabilecek. Defileyi izleyen en kilit ve önemli isimler elbette ki mağazalar ve markalar için satın almacılar (buyer lar). Fakat orda da bir değişikliğe gidileceği söyleniyor. Artık direkt en çok alışveriş yapan V.I.P müşteriler defilelere davet edilecek. Bunu son yıllarda zaten çok görüyorduk. Dünyanın dört bir yanından lüks markalardan yüksek miktarlarda alışveriş yapan sadık müşterilerin, defilelerde yerleri daha da sağlamlaşacak.

 
 

Moda dünyasından kısaca ve önemli haberler şimdilik bu kadar :)

 
    tuliss imza  
makyaj moda spor backstage cevre

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.  Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.