tuliss
tuliss moda
gossip girl prep style

Son zamanlarda yükselen bir tarz var. O da Amerikan kolej tarzı. İngilizce, buna sokak dilinde “prep style”, “preppy style” ya da “preppi style” diyorlar. Amerika’da, özellikle kuzey doğu kolejlerinde daha yoğun uygulanan bir stil.

Son zamanlarda tasarımcıların kendileri de artık böyle giyinmeye başladı. Mesela geçen ay İstanbul’a, Elle Style Awards 2011 ödül töreni için onur konuğu olarak gelen Amerikalı tasarımcı Tommy Hillfiger. Törende smokinini giymişti ama “kolej tarzını” yansıtmak için ayakkabı olarak o tarz bir seçim yapmıştı. Zaten Tommy’nin markası da kolej tarzını yoğun şekilde yansıtıyor.

Polo Ralph Lauren, Brooks Brothers, Marc O’Polo bu tarzı bizlere en güzel şekilde sunan markalar.

tommy hillfiger

60 YILDIR HAYATIMIZDA Kolej tarzı, moda dünyasına 1950’li yıllarda girdi. O gün bugün modası hiç geçmedi. Hemen her yaşta insana hitap ettiği için hem çok beğenildi hem de kullanışlı olduğu için kimse hayatından çıkarmadı. Kalıcı trendler arasında oldu. Ama bugünlerde herkesin hayatında tekrar trend olma yolunda ilerliyor. Peki hangi ürünler var kolej tarzında? Polo yaka tişörtler, chino pantolonlar, jeanler, tekne ayakkabıları, oduncu gömlekleri, yuvarlak yaka veya V-yaka trikolar, spor blazer ceketler, kasket, hırkalar göze ilk çarpanlardan... Kış aylarında ağırlıkla lacivert, kahve, gri gibi renkler görürken, kolejliler yaz aylarında rengarenk olurlar. Pembe, sarı, yeşil, turkuaz, beyaz gibi canlı renklerle jean’lerini ve chino pantolonlarını kombinlerler.

prep style prepy style preppi style kolej tarzı
Tülin Şahin kolej style

NASIL UYGULANIR?

Bu tarz, çok fazla efor sarf edilmemiş gibi durmalı. Öylesine kombinlenmiş gibi... Ama tabii ki “çaktırmadan” üzerinde düşünülmüş de olmalı :) Bu günlük hayat için geçerli.

Şimdi olduğu gibi iş yerinde, davette, kırmızı halıda uygulamak isterseniz, o zaman Tommy Hillfiger gibi mutlaka titiz bir çalışma yapmalısınız.

Ben de geçen hafta Star tv’deki 'Melek' programımıza yandaki 'kolej' tarzındaki kıyafetimle çıktım.

Hadi bakalım herkes kolej yıllarına! :)

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.