KAÇ TİP SELÜLİT VARDIR?

İşte kabusumuz!   Hiç bitmeyen savaşımız! Kadınların   %90’ında var olan bir sorun, selülit. Genelde popo, kalça, üst kollar, arka üst bacaklarda, hatta bazen diz üstü ve çevresinde bile görülmekte. Selülit genetik deniliyor. Ama maalesef henüz selülit çözülemiyor. Baharı beklediğimiz şu günlerde sizlere, selüliti en aza indirmek için önerilerde bulunacağım. Öncellikle bol sebze, meyve, balık ağırlıklı beslenmelisiniz. Hayatınızda spor, uyku kadar vazgeçilmez olmalı. Haftanın 3-4 günü spor yaparsanız, sorunu en aza indirebilirsiniz.

Ama öncellikle selülit tiplerini bir görelim.

ÜÇ TİP SELÜLİT VARDIR…

Sert selülit; Genellikle her hangi bir kilo problemi olmayan, selülit giderici ürünlerle hiç tanışmamış, sportmen yapılı genç kızlarda ve kadınlarda görünür. Cildi sıktığınız zaman sert selülitli bir dokunun kavranması zordur. Çünkü tam ele gelmez. Ancak ağrılıdır. Cildi parmaklarınız arasına sıkıştırdığınızda içten içe bir ağrı hissedersiniz. Bu tip selülit hayatı boyunca hep spor yapmış kişilerde görülmekte. Diğer selülitler gibi yayılmış şekilde değildir. Genelde bir çizgi halinde, tam selülit gibi olmayan bir görünümdedir.

(47 yaşındaki meslekdaşım Elle Macpherson hala her gün bisiklete biniyor.)

Yumuşak selülit; Cilt gevşektir, diri değildir. Sıkıştırıldığı zaman portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. En sık rastlanan selülit türü budur.
Ödemli selülit; Gevşek cilt dokusu üzerinde ödemlerin ortaya çıkması ile cilt ‘sulu’ bir görünüm sergiler. Ergenlikten başlayarak her yaşta görülebilir. Regl dönemlerinde, seyahat sonrası, vücut su topladığında, bu görüntüye rastlamak mümkündür.
SELÜLİTDEN KURTULMANIN YOLLARI…

Kuru cilt, selülitleri daha belirgin hale getirir. Bu yüzden cildinizi bol bol nemlendirin. Ama sadece dışarıdan değil içeriden de nemlendirmelisiniz. Günde 8 bardak su içmelisiniz. Spor sonrası inceltici kremler veya selülit için kremler kullanabilirsiniz. Bronzlaşarak veya auto-bronztan kremler kullanarak selülitlerin daha az görünmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü bronz ten daha zayıf görünmemizi sağlar. Güzellik merkezlerinde selülit için birbirinden etkili cihazlar bulunmakta. Birkaç yerden randevu alıp cihaz hakkında bilgiler edinip hangisi size çok cazip geldiyse o yönde seçiminizi yapabilirsiniz. Bir çok faktör olmalı kararınızda. Fiyat, servis, mekanın hijyeni, kalitesi…

Ben haftanın 3-4 günü aqua gym (su jimnastiği) yapıyorum. Yaz ayları bu haftanın her günü olabiliyor. Ayrıca açık havada bisiklete biniyorum ve yürüyüş yapıyorum. Özellikle su jimnastiği gerçekten çok işe yarıyor. 1 saat boyunca suyun içinde jimnastik hareketleri yapılıyor. Sahilde yürüyüş yaptıktan veya bisiklete bindikten sonra 15 dk power plate yapıyorum. Power plate’ın ardından her 2 günde bir, vela smooth yaptırıyorum. Vela Smooth bittikten sonra, tekrar power plate makinesinin üzerinde 3 dk masaj hareketleri yapıyorum. Vela smooth 15 seanstan oluşan bir paket. Ve 6-8 boyunca etkisini sürdürüyor. www.onep.com.tr ve www.sculpture.com.tr ’den birbirinden çekici vücut bakımlarını bulabilirsiniz.

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...  mail listesinden çıkış

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.