Diş sağlığınızın genel sağlığınızı etkilediği kadar genç ve güzel görünmenizi de sağladığını biliyor muydunuz? Diş sağlığınız için her sabah ve gece yatmadan evvel dişlerinizi fırçalayıp, dişipi kullanmanızı ve dilinizi de fırçalamayı ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatıyorum :) Bu ağız bakımı tabii ki genel sağlığınız (hamilelik dönemi, kalp hastalıkları, göz, böbrek başta olmak üzere diğer organlar...!) için biliyorsunuz son derece önemli ve tabii ki estetik kaygı da bu arada ihmal edilmemeli.
Güzel gülüşle elde edilecek çok mutluluklar var dünyamızda, ancak yaşlanma ile dişlerimizde ve dişetlerimizde meydana gelen aşınmalara bağlı deformasyonlar ve değişiklikler bizleri daha da yaşlı gösterirler. Pisagor'dan bu yana estetik olarak baz alınan altın oran yıllarla beraber değişimlere uğrar, yumuşak dokular sarkar ve dişlerde oluşan dikey yöndeki aşınmalar çenelerin yaşlı görünüme doğru gitmesine yolaçar. Aynı şekilde yaşla beraber güldüğümüzde dişlerimizin yeteri kadar görülememesi de tüm bunların sonucu olarak yıllar içinde bize farklı görünüm kazandırır ki, günümüzde özellikle daha hoş ve sağlıklı görünmek için girişilen çabaların yoğunluğunu göz önünde tutarsak bu durumun ne kadar önem kazandığını anlayabiliriz. :)
Yeni yapılacak protezlerle (sabit ya da hareketli) hem renk hem şekil hem de dişlerin yeniden konumlandırılmaları ile tüm bu bahsedilen estetik dezavantajların önüne geçmek günümüz dişhekimliğinde yeni malzeme ve tekniklerle (örneğin full seramik porselenler, laminate veneerler, zirkonyum alt yapılı kaplamalar ve çene kemiğine yapılan implantlar üzerine yapılan sabit protezler gibi...) çok daha kolay ve rahat olmakta. Ayrıca yeni yapılacak dişlerinizin renginde veya kendi dişlerinizde yapılabilecek renk değişiklikleri de genç görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yani daha büyük cerrahi estetik operasyonlara girmeden de dişlerinizde yapılacak restorasyonlarla daha sağlıklı ve genç gülüşler elde edebilir ve yumuşak dokularda da birtakım kırışıklıkların hafifçe de olsa düzelmesini sağlayabilirsiniz :)

Not: Bilgiler için Doktor Seyhan Gücüm'e teşekkürler.

   

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bu sayfayı arkadaşınıza/yakınlarınıza önerin ...

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...  mail listesinden çıkış

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.