SAÇLARIMIZ KIŞIN ÖZEL BAKIM İSTER

Soğuk, kuru kış havası saçlarımızı basık ve cansız gösterir. Aynı zamanda fazlasıyla da elektriklenmeye sebep olur. Kadınlar yaz aylarında, "nemli hava saçlarımı şişiriyor" diye söylenirler : ) ama kış geldiğinde ve saçlar cansız ve basık bir hal alınca da yazın o nemin verdiği kabarıklığı özlerler : ) Neyse ki problemi çözmek sadece bir ürün değişikliğine bakar.

İşte sizlere her saç tipine göre öneriler: Saçınız kuru ve nemsiz görünüyorsa, tek yapacağınız içinde güçlü nemlendirici barındıran bir şampuanla haftada 2 kere yıkamak, ardından da yine yoğun bir nemlendirici kullanmak. Bu şekilde saçlarınız daha parlak duracaktır.

BASIK SAÇLARA ÖZEL
Saçlarınız basıksa bunu kabul etmeyin : ) Basıklık genelde, saçta gereğinden fazla yağ veya ürün varsa olur. Bunlar saçı aşağıya çektiği için basıklık olabilir. Ama hiçbir şey kullanmadan bile saçlarınız yıl boyunca hep basıksa unutmayın ki, kış aylarında daha fazla basık olacaktır. Bunun da nedeni havada nem olmaması.

Bu konuda da çözümleri sizlerle paylaşayım. Basık saçta öncellikle nemlendiriciyi abartmamak lazım. İkisi bir arada şampuanlar kullanmamalısınız. Kremi sadece enseden itibaren kullanın ve gerçekten az bir miktarda uygulayın. Saçlara kuru temizlik yapan şampuanlar da var. Ara sıra onları kullanmanızı öneririm. Kullanımı çok basit spray şeklinde olan bu şampuanı saçınıza sıkıyor, bir havlu yardımı ile tozları saçınızdan dağıtıyorsunuz.

İşte size hem hacimli hem temiz saç haftada bir iki kere kullanabilirsiniz. (Yurtdışında hemen her markette bulunuyor ama henüz Türkiye'de görmedim : ) Yoksa size hemen nereden alacağınızı önerirdim.) Basık saçı kurtarmanın bir başka yolu ise, saçlarınızı kat kestirmek. Böylece göz yanıltarak saçlarınızın daha hacimli olduğu havasını vermiş olursunuz. Son olarak basık saçlara her zaman krepe atılması gerektiğini hatırlatayım. Böylece hacimli ve doğal görünüm kazandırabilirsiniz.

İPEK YASTIKTA YATIN
Peki kışın daha fazla elektriklenen saçlara ne yapmak lazım? İpek nevresimde uyursanız problem çözülecektir. Böylece sadece saçlarınız değil, cildiniz, teniniz ve elleriniz bile yumuşacık olacaktır. İpek yastıklar saçlarınıza mutlaka yardımcı olur ama faydasını görmezseniz, elektriklenen saçlara ahşap fırça üzerine saç spreyi sıkıp diplerinden uçlarına kadar tarayın. Bunun da etkili olduğunu göreceksiniz. İnce telli saçlar hariç, haftada bir derin nemlendirici saç maskesi yapmanız da yardımcı olacaktır.

Kuaförde saçınıza fön çekildikten sonra hemen elektriklenme oluyorsa, kafanıza şapkanızı veya berenizi geçirmeyin ki; genelde kış aylarında en çok yapılan budur. Saç hala sıcak olduğu için, ne yaparsanız hemen iz kalacaktır. Tabii şapkanın izi de. Ama illa şapka takmanız gerekirse başınıza sıkıca oturan bir bere değil de fötr şapka takmayı tercih edin. Ve şapkanın içi mutlaka ipek astar olsun. Değilse de terzinizden en sevdiğiniz şapkanın içine ipek astar dikmesini isteyin. Yine ipek nevresim mantığı : ) İpek elektriklenmeyi alacaktır.

Şapka kullanmayı sevmiyorsanız, fönden sonra elektriklenen saçlarınıza ipek bir eşarbı bandana şeklinde bağlamanız da sorunu çözecektir.

 

Saçlarımın kesimini, rengini, balyajını kim yapıyor diye sizlerden çok sayıda mail alıyorum. Saçlarımda harikaları  : ) MM Bahçeçik Ulus ve İstinye Park yaratıyor. Benim vasıtamla aradığınızı söyleyin : ))

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...