FONDÖTEN

Fondöten sadece size özel bir makyaj malzemesidir. İsteseniz bile en yakın arkadaşınızla paylaşamazsınız. Çünkü sadece sizin cilt renginize, cilt tipinize ve cildinizin ihtiyacına göre seçilip alınır. Bu üç unsur da zamana ve yaşadığımız mevsime göre değişir. Mesela yazın kullandığınız fondöteni, kışın kullanamazsınız veya normal bir cilt tipi belli bir dönem geçiriyordur; örneğin gereğinden fazla kuruyordur, makyaj tutmuyordur, dışa vuruyordur v.s. Stres, hastalık veya mevsim bu tür sorunlara neden olabilir. Bu durumda doğal olarak fondöteninizi değiştirmeniz lazım.

Dört tip fondöten bulunmaktadır; Likit, krem, mousse, tinted moisturizer. Fondöten sürerken sünger veya artık çok gelişmiş olan fondöten fırçalarını kullanmanızı öneririm, çünkü doğal bir görünüm sağlamasıyla beraber daha hijyendir.
 
Krem fondötenler, diğerlerine göre daha kalındır ve kapatıcı özelliğe sahipdirler. Özellikle olgun ve kuru ciltler için idealdir. Tinted moisturizer (renkli nemlendicidir) en şeffaf fondötendir. Bu fondötende nemlendirici ve renk bir arada bulunur. Çok aktif bir hayatınız varsa ve yüzünüzde kapatılması gereken birşeyler yoksa fakat yine de yüzünüze hafif bir renk vermek istiyorsanız sizin için en ideali, renkli nemlendiricidir. Spor yaparken bile kullanabilirsiniz. Dönem dönem benim de tercihimdir. Tüm cilt tipleri kullanabilir.
 
Likit fondöten; en popüler olanı ve en çok tercih edilendir. Likitlerin iki çeşidi vardır biri su bazlı, diğeri ise yağ bazlı olanıdır. Kuru ciltler daima yağ bazlı, karma ve yağlı ciltler ise su bazlı olanları kullanmalıdır. Normal ciltler ihtiyaçlarına göre seçmelidir. Hassas ciltler ise su bazlı olanları tercih etmeleri gerektiği gibi süngerlerini de sık sık temizleyerek kullanmalıdırlar.
 
Mousse fondöten; fondötenlerin en yenisidir ve adından da belli olduğu gibi aynen köpük gibi hafif ve yumuşaktır. Hatta kullanması da eğlencelidir.  Silikon içerdiği için cildinizi kadife gibi yumuşacık yapar. Özelllikle kış aylarında cilt çabuk kuruduğundan köpük fondötenin içerdiği silikon cildinizin soğuktan kurumasını da engelleyecektir.
 
Unutmayın, aslında en iyi fondöten ve pudra her şeyden önce sağlıklı bir cilttir. Kendimize dikkat edersek, düzenli spor, sağlıklı beslenme, bol bol su ve iyi uyku ile sağlıklı ve mükemmel bir cilde sahip olabiliriz. Mükemmeli yakalamak için ise dışarıdan yardımı, her geçen gün daha iyi olan fondötenlerden alabilirsiniz.

FONDÖTEN SÜRMENİN PÜF NOKTALARI

*Fondöteni nemli bir süngerle, fırçayla veya parmak uçlarınızla sürün!
*Şeffaf ve doğal durması için sadece kapatılması gereken yere sürün ve iyice dağtın.
*Ne kadar çok sürerseniz o kadar çok kapatmaz,güzel görünmenin aksine bir maskeniz varmış gibi durursunuz.Yanlışlıkla fazla sürdüyseniz nemli bir süngerle fazlalığı almaya çalışın.
*Önce concealer sürdüyseniz mutlaka üzerine fondöten sürmenize gerek yok!Kapattığınız yer daha çok belli olur ikisinden birini seçin.Ya fondöten ya concealer.Sabitlemek için bir fırça ile toz pudra sürün.
*Fondöteni tüm yüzünüze sürdüyseniz asla boynunuzu unutmayın.Bu kadınların yaptığı en büyük hatadır ve maalesef çok çirkin duruyor.
*Renk seçerken elinize değil de boynunuza veya yüzünüze sürerek deneyin boynunuza sürdüğünüz renk kaybolmuşsa o doğru renk demektir.
*Alacağınız makyaj malzemesini her zaman gün ışığında deneyin. Alacağınız ürünü önce mağazada sürün ve mağazadaki ışıklarla nasıl göründüğüne baktıktan sonra elinize bir ayna alın ve dışarıda gün ışığında bakın.Renkten emin olamadıysanız hemen silmeyin,dışarıda bir saat gezindikten sonra aynaya tekrar bakın,renk muhtemelen yerine daha iyi oturmuş olacaktır aynı zamanda  bu yöntemle fondötenin cildinize nasıl bir etki yaptığını da anlamış olursunuz.
*Fondöten cildinizden ne çok açık ne de çok koyu olmalı,cildinizle aynı renkte olmasına dikkat edin.Fondötenin amacı size renk vermek değildir, rengi size allık,far ve ruj verecektir.
*Elinizin altında hep iki renk fondöten olmalıdır.Biri yaz diğeri ise kış için.
*Kışları yüzünüze fondöten sürerken bir iki dakika kaynamış suyun içinde beklettiğiniz bir süngerle sürün,bu yüzünüzü kışın sert beyaz ışığında daha doğal gösterir.
*Fondöten fırçası ile sürülen fondöten ciltte çok daha iyi ve uzun süre kalıyor.Çok doğal durması ile birlikte fondöten sürdüğünüz zor anlaşılıyor. İlk denemelerde belki zorlanabilirsiniz ama zamanla emin olun ki,en iyi makyözden bile daha iyi olacaksınız.

 

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...