Geçtiğimiz günlerde yine, her sene büyük bir heyecan ve merakla beklenen Victoria’s Secret defilesi yapıldı...


Bu bültenimde sizlere bu defilenin bilinmeyenleri anlatacağım.


Öncelikle VS sıradan bir defile değil. VS dev bir showdur. Ve bu show da tıpkı diğer showlar gibi büyük sihirler içeriyor. Cirque du Soleil, Broadway müzikalleri gibi yönetiliyor. Defilenin, Beyonce veya Lady Gaga klibinden/konserinden hatta bir Hollywood filminden hiç bir farkı yok.
Çok sayıda kamera ile görüntü alınıyor. Bu bir iç giyim defilesi olduğu için ışıklara daha büyük önem veriliyor. Çünkü iç giyim defileleri çok hassastır, bu yüzden de ışıkları çok özel olmak zorunda. Biraz daha loş olmalıdır ki çiğ bir görüntü oluşmasın diye.

Ama konu VS defilesi olunca o loş ışıklar özel filtreli oluyor. Yani modellerin ten renklerini, saçlarını ve makyajlarını daha pürüzsüz gösteren özel 'beauty' ışıkları kullanılıyor. Beauty ışıkları, makyaj, saç reklam filminlerinde veya fotoğraf çekimlerinde kullanılan özel bir ışıktır.

Modeller provada sadece yürüyüş veya kıyafet provası yapmıyorlar. Kamera provası da yapmak zorundalar. Ve bu provayı kameramanlar da yapmak zorunda. Çünkü modellerin yaptığı mimikleri, attıkları öpücükleri de kameramanlar da bilmeli ki minutaj hesaplamalarını yapabilsinler ve tüm kameralar birbirleri ile koordine gitsin.


Defile yapıldıktan sonra görüntüler kusursuz bir şekilde montajlanlanıyor. Montajlamak yaklaşık 1 aylarını alıyor. Hiç dikkat ettiniz mi bunca zaman neden defileden sadece fotoğraf görebiliyoruz ama video görmüyoruz. Çünkü içeride markanın kendisi hariç hiç bir basın mensubu video kaydı yapamıyor. Yapmasına izin verilmiyor. Marka, defilenin ardından her bir görüntüyü tek tek izleyip hangi görüntülerin montajlanacağına karar veriyor ve ona göre montajlanıyor. Ve işte o bitmiş hali TV’de yayınlanıyor.

Aslında VS defilesini şöyle düşünebilirsiniz; TV’ye yapılan bir yılbaşı eğlencesi gibi.

Defileyi ünlü isimler bir tarafta oturup izlerken karşı tribünde tamamen profesyonel (tanınmayan) aktörler oturuyor. Onların görevi bu defilede sadece tezahürat yapmak ve salonu coşturmak. Her bir oyuncunun kulağında görünmeyen kulak telsizi var. Bu telsizlere VS ekibi tarafından sürekli direktifler veriliyor. Markanın kendini her yerde temsil etmesi için seçtiği 'meleklere' yani en 'top' isimlere daha fazla coşku yapılması söyleniyor. Alkışlar böylece bilinçli bir şekilde azalıyor ve çoğalıyor. Aynı kulaklıklar şovu izleyen basın mensuplarında da var. Ama oyuncular ve basın mensupları birbirlerinin kulaklıklarına söylenenleri duymuyorlar.


VS'in marketing (pazarlama) ekibi basın mensuplarının kulaklarına, modeller podyuma çıktıkça gereken bilgileri söylüyorlar. Tabii bu söylenenler hem yazılı bir bülten olarak veriliyor hem de kulaklıklara söylenenler kayıt ediliyor.

Titrler çok önemli olduğu için basın mensuplarının kulaklıklarına modeller titrleriyle söyleniyor. Örneğin 'melek' Adriana Lima şu anda podyuma çıkmak üzere ve üzerinde şu var deniliyor. VS'in daha genç bir koleksiyonu olan 'Pink' için şu şu isimler podyuma çıkıyor ve bunlar yeni keşiflerimiz diye okuyor pazarlama ekibi kulaklıklara. Bu arada defileye çıkan veya markayla çalışan herkes 'melek' sıfatını alamıyor. Bunu marka büyük bir özenle korumaya çalışıyor. Ve asıl melekler olan topmodel grubunun da özelliğini kaybettirmemiş oluyor.

'Melek' lerini seçerken güzellikleri dışında kişilikleri var mı diye de bakılıyor. Yani 'melek' lerin güzellikleri dışında mutlaka güçlü bir kişilikleri de olması lazım. İletişimlerinin çok iyi ve güçlü olması lazım çünkü sürekli VS mağazalarında veya başka etkinliklerde bulunmaları gerekiyor.

PEMBE HALI RİTÜELİ

VS melekleri ve modelleri, defile günü sadece defileye katılmak ile yükümlü değiller. Markanın rengi olan pembe halıda tıpkı defileyi izlemeye gelen 'celebrityler' (ünlüler) gibi poz vermek zorundalar. Abiye bir kıyafet ile önce pembe halıda poz veriyorlar, ardından kulise geçip tüm o yapılan saç ve makyajı sildiriyorlar.

Kıyafetlerini pembe sabahlıklar ile değiştirip defilenin simgesi olan saçlar ve makyajlar yapılıyor. Defile sona erdikten sonra tekrar modeller abiyelerini veya başka bir kıyafet giyip after party ye de katılmak zorunda. Marka aslında pembe halısı ile yine muazzam bir pazarlama tekniği kullanmış oluyor. Meleklerin veya diğer ünlülerin o pembe halıdan fotoğrafları kullanıldıkça bunun VS defilesi olduğu anında anlaşılıyor.

KULİS
Kuliste bir kamera ordusu görmek mümkün. Ama bu video kameraları defile alanında görmeniz mümkün değil. Sadece kulisten görüntü alabilir ve ropörtajlar yapabilirler. Sonra tamamen o kameralar binadan çıkmak zorunda.

Daha fazlası için 'Topmodel nasıl olunur?' kitabımı okuyabilirsiniz.

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.  Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Daha önceki newsletter'lara ulaşmak için tıklayınız.