BİR DEFİLE GÜNLÜĞÜ

Podyumda salına salına yürüyen güzel modeller, kıyafetler birbirinden şık, saç ve makyaj rüya gibi... Bir defile izlenirken genelde kadınların ve genç kızların yorumları bu yöndedir. Ama asıl merak edilen her zaman kulisdir : ) Herkes kulisi görmek ister. Ne oluyor ne bitiyor? Nasıl yetiştiriliyor herşey? Modeller doğuştan mı böyle saniyeler içinde çabucak giyinir? : ) Saçlar ve makyajlar nasıl yapılır, nasıl yetişir, kaç saat sürer? Ne yenilir, ne içilir ... Böyle yüzlerce soru bir anda havada uçuşabilir. Veeee, işte siz tuliss.com üyelerine özel olarak Mango'nun hiçbir yerde görülmemiş backstage fotoları.
Öncellikle defile günü saçlarım kuaförüm Bahçecik Ulus'da küllü/kumral'a boyandı. Boyama işlemi erken bitince Çırağan sarayına gitmeden önce, şöyle güzel bir kahve içmek için rotamı Bebek'e, House Cafe'ye çevirdim. Çünkü o gün İstanbul'da hava güneşli, sıcak ve çok güzeldi. Bu fırsat kaçmaz !!!
Ardından Çırağan sarayına gittim ( 16.00'da ) Defilenin koreografisini yapan uluslararası koreograflarımız Öner Evez ve Yakup Biçer, her zamanki neşeleri ve güleryüzleri ile beni karşıladılar ve muhteşem bir şekilde yaptıkları podyuma aldılar. Tüm modelleri toplayıp kısa bir prova yaptılar.
Ardından saç ve makyaja başlandı ( saat 17.00'de ) Bu sezonun makyaj konsepti; dudaklar ve ojeler nar çiçeği rengi, yanaklar ise pembe ve gözlerde sadece bol bol mascara. Defilelerimizin vazgeçilmez usta isimleri makyözler Kürşat Cebe ve Ali Rıza Özdemir, yine her zamanki gibi 'döktürdüler' : )) Saç konsepti; iri dalgalı doğal saçlar ve bunun için yine vazgeçilmezlerimiz İbrahim Zengin ve Ömür Dönmezdemir, yine sihirli parmaklarını konuşturdular : ) Saçlarımızı önce sardılar 1-2 saat bekletip sonra açtılar ve vuptiiii alın size hiç yapılı durmayan doğal bukleler.

Şu aralar beni ''Max Factor'un False Lash Effect'' mascara reklamlarında görüyorsunuz. Max Factor'un bu yeni mascarası gerçekten inanılmaz bir sürüyorsunuz Wauuuuuwwww, gerçekten takma kirpik takmış gibi oluyorsunuz. Bu yüzden makyaj çantamda hep taşıyorum : ) MNG defilesinde yine makyaj çantamdan çıkarıp sürdüm. Ve ne zaman ertafıma bu mucize mascarayı anlatsam ve çantamdan çıkarsam günün sonunda hep yok oluyor : )) Mükemmel mascarayı arıyorsanız sizde bir göz atın, : ) Mascaramı sürerken bir yandan da Camilla ile iş seyahatlerimizi konuşuyoruz ve onun 8 aylık bebeğini : )

Genelde defile ve çekimlerde makyözler, modellere rujlarını kendileri sürmeleri için ruj, kalem ve fırçayı verirler. Çünkü modeller kendi dudaklarını daha iyi tanır ve çizerler. Ve bu karede de gördüğünüz gibi, büyük bir konsantrasyon içinde : ) rujumu mükemmel bir şekilde sürmeye çalışıyorum.
Aralarda saç/makyaj sırası bekleyen veya saçı/makyajı bitmiş olan nar çiçeği ojelerini sürdürdü. Pınar'la bir yandan konuşup bir yandan oje sürdürüyoruz.
Defile öncesi ve sonrası tv, gazete ve dergi röportajları oluyor. Burada hepsini gösteremedik : ) Ama oldukça çok fotoğraf vardı.
Bu karede İspanyol basınına poz veriyorum. İspanya'dan Woman moda dergisi gelmişti. İspanya / Barcelona'da çekimlere devam etmek üzere sözleştik ve ayrıldık : ))
Puuuuuuhhhh, bir nefes alma vakti : )) Daha doğrusu bir temiz hava alma vakti. Gördüğünüz gibi Çırağan Sarayı'nın muhteşem terasına çıktım ve terasın trabzanlarına oturmak istedim : ))) Aaaaa o sırada bir fotoğraf daha çekildi : ) Bitmemişmiydi bu çekimler. Neyse biraz temiz hava alıp soluklandım, oh iyi geldi valla : )) Manzara nasıl güzel değil mi? Akşamüstü, güzel İstanbul'da güneş batmak üzere. Bir ses; kızlaaaaar, yemek hazır!!!! Oh süper tam da açıkmıştım. Hadi yemek yemeye.
Mönüde tavuk sote, salata, mercimek çorbası. Tatlı olarak meyve var. Yemeklerin hepsinden aldım, gayet sağlıklı, doyurucu ve enerji verecek yemeklerdi. Bir defile için ideal. Tatlı olarak 3-4 parça çikolata yedim, yanında espresso içerek. ( Yemekten sonra meyve yemiyorum ) Yemek molasına 1 saat ayırdıktan sonra artık son hazırlıklar için kulise geçtim. Defile saati yaklaşmıştı çünkü.
Yakup herkese seslendi. İlk kıyafetleri 5 dakika içinde giyelim lütfeeen !!! Evet, işte bu defile alarmıydı : )) Herkes standının başına gitmeli ve giyinmeli.
Giyinen model podyuma çıkmadan önce makyözlere koşuyor, vücudunun görünen bölgelerine krem sürdürmek için. Sürülen kremler hafif ışıltılı. İlkbahar/Yaz hissini ve görüntüsünü vermek için.
Salonun ışıkları karardı ilk yürüyeceğimiz şarkı çalmaya başladı. “Evet, Tülin çık” dedi Yakup. ( Her ne kadar 1 milyon kez defileye çıkmış olsamda : ) her seferinde dizler yine aynı derecede titriyor ve midede kelebekler uçuşuyor : ) Ama zaten bunları yaşamıyorsanız bu mesleği yaparken bırakma zamanı gelmiş demektir : )) Çünkü her işinizde heyecan duymak, sizi her seferinde daha iyi yapar ve daha iyi yerlere taşır. Her defileme ve moda çekimime ilk ve tek işimmiş gibi gider, aynı özeni, titizliği ve heyecanı gösteririm.
4 Mart 2009'da İstanbul 'da, Çırağan sarayında senenin ilk İlkbahar/Yaz defilesini gerçekleştiren Mango'nun 2009 Yaz koleksiyonu “şeker dükkanı” gibi : ) rengarenk. Podyuma hepimiz peşpeşe çıktığımızda podyum gerçekten şeker dükkanı gibi görünüyordu. Sanki 'bonbon'lar yürüyor gibiydi. Bu sene kıyafetler rengarenk ama biraz da modellere göz atalım. Tulumlar geri döndü, ister maxi ister mini elbiseler sizin zevkinize göre, yeterki renkli olsun kısacık şortlar, şalvarlar, kocaman takılar. Hemen yaz gelsiiiiin : ))) Fotoğraflarda gördüğünüz giydiğim tüm kıyafetlerimi çok sevdim!!!
20 dakika sonra günler süren çalışmalar bitti. Tüm konuklar çıkışta yine Çırağan'da olan 'MNG After Party'de' buluştu. Ertesi gün yine erkenden çekimlerim olduğu için evin yolunu tuttum. Ama gitmeden misafir modelimiz Camila Alves ile dünyanın başka bir ucunda başka bir çekim veya defilede görüşmek üzere diyerek vedalaştım!!!
Ciaaaao!!!

Başka bir defile günlüğünde görüşmek üzere!!!

 

( Bu newsletterdaki bazı defile ve backstage fotoğrafları için Ertan' a çok teşekkürler... )  www.ertanli.com

Resim ve yazıların, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Ancak tuliss.com kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Mail listesinden çıkmak için tıklayınız...